Alpha Kappa Alpha Sorority, Incorporated  ® | Gamma Zeta Omega Chapter Alpha Kappa Alpha Sorority, Incorporated  ® | Gamma Zeta Omega Chapter Alpha Kappa Alpha Sorority, Incorporated  ® | Gamma Zeta Omega Chapter Alpha Kappa Alpha Sorority, Incorporated  ® | Gamma Zeta Omega Chapter Alpha Kappa Alpha Sorority, Incorporated ® | Gamma Zeta Omega Chapter

EXECUTIVE COMMITTEE

The ladies that make this chapter successful

Executive Committee

  • PRESIDENT | L’Chaundra Willis
  • FIRST VICE-PRESIDENT | Martha Johnson-Rutledge
  • SECOND VICE-PRESIDENT | Kim McCray
  • PARLIAMENTARIAN | Charlie Albury
  • RECORDING SECRETARY | April Milton Francois
  • ASSISTANT RECORDING SECRETARY | Christie Ogbu Sabir
  • TREASURER | Angela Sippio
  • ASSISTANT TREASURER | Donna Payne
  • FINANCIAL SECRETARY | Rebecca Johnson
  • ASSISTANT FINANCIAL SECRETARY | Pearl Bethel
  • COURTESIES/HOSTESS | Veranika Johnson
  • ASSISSTANT COURTESIES/HOSTESS | Karen Ingraham
  • CORRESPONDING SECRETARY | Danielle Taylor
  • ASSISTANT CORRESPONDING SECRETARY | Gia Braynon
  • KEEPER OF THE DOOR | Constance Gilbert
  • ASSISTANT KEEPER OF THE DOOR | Deborah Cooper
  • ASSISTANT KEEPER OF THE DOOR | Sandra Lee
  • GRADUATE ADVISOR (FLORIDA INTERNATIONAL UNIVERSITY) | Janice Spann-Givens
  • ASSISTANT GRADUATE ADVISOR (FLORIDA INTERNATIONAL UNIVERSITY) | Cherri Comartie
  • GRADUATE ADVISOR (FLORIDA MEMORIAL UNIVERSITY) | Shelia Cohen
  • ASSISTANT GRADUATE ADVISOR (FLORIDA MEMORIAL UNIVERSITY) | Deborah Varnadore-Simmons
  • SERGEANT-AT-ARMS | Vetrus Quintana
  • ASSISTANT SERGEANT-AT-ARMS | Emma Curry
  • HISTORIAN | Margaret Stanley
  • IVY LEAF REPORTER | Lori Bailey
  • ASSISTANT IVY LEAF REPORTER | Jacquelle Sconiers
  • CHAPLAIN | Richelle Williams
  • IMMEDIATE PAST PRESIDENT | Tara M. Johnson
  • CHAPTER STANDARDS COMMITTEE CHAIRMAN | Sandra L. Jackson
  • CONNECTION COMMITTEE CHAIRMAN | Lanette Jones
  • LEADERSHIP DEVELOPMENT COMMITTEE CHAIRMAN | H. Leigh Toney
  • MEMBERSHIP/MENTORING COMMITTEE CHAIRMAN | Yvonne Young
  • NOMINATING COMMITTEE CHAIRMAN | Oscie Fryer
  • PROTOCOL COMMITTEE CHAIRMAN | Sabrina E. Williams
  • RISK MANAGEMENT COMMITTEE CHAIRMAN | Jacquelyn M. Davis
  • SISTERLY RELATIONS COMMITTEE CHAIRMAN | Yolanda Green-Samuel
  • STRATEGIC PLANNING COMMITTEE CHAIRMAN | Linda Johnson
  • TECHNOLOGY COMMITTEE CHAIRMAN | Dawn T. Mangham

International Targets

TARGET 1: HBCU 4 LIFE, A CALL TO ACTION | Sharon Jones
#CAP℠ (Signature Program) | Michael Strong-Mason
TARGET 2: WOMEN’S HEALTHCARE & WELLNESS | Aisha Wilder
TARGET 3: BUILDING YOUR ECONOMIC LEGACY | Cecilia Vickers
TARGET 4: THE ARTS! | Leslie Cooper
TARGET 5: GLOBAL IMPACT |Andrea Mention-Johnson

Special/Ad-Hoc Committees

AUDIT | Rachel Moore
AWARDS | Jakaria Williams
EDUCATIONAL ADVANCEMENT FOUNDATION (EAF) | Sabrina Cromartie
CLUSTER 1 EAF AMBASSADOR | Barbara F. Dent
EXHIBITS | Constance Gilbert
FORMER PRESIDENTS’ COUNCIL | Juanita Miller
FUNDRAISING | Samine Jernigan
HONEY DO’S | Deborah Cooper
HONEY DON’TS | Felicia Brooks
IVY ROSETTES / LES PERLES | Nakita Walker Richardson
LEGAL ADVISORY | Antonisha Baker
LOGISTICS | LaTonya Wilcox
RITUALS | Martha Johnson-Rutledge
SCHOLARSHIP | Chandra Stephens
SENIOR CITIZENS | Karen Taylor
SPIRITUAL EMPHASIS | Richelle Williams
TEA ROSE | Laurastine Porter

Other

MIAMI NATIONAL PAN-HELLENIC COUNCIL REPRESENTATIVE | Philreth Thompson Ali
MIAMI NATIONAL PAN-HELLENIC COUNCIL REPRESENTATIVE | Stephenia Willis
ALTERNATE MIAMI NATIONAL PAN-HELLENIC COUNCIL REPRESENTATIVE | Gia Braynon